Åk längdskidor på de kalla höjderna!

Skickad av admin 2008, February 21 - 08:44

Turleden alldeles väster om Solgropen. Här är det ofta kallsnö.
Karta över Lofsdalen och spåren
Grader idag: 
-4
Karta över Lofsdalen och temperaturzoner
Här börjar Pilgrimsleden. Foto mot väster.
Halvvägs Pilgrimsleden. Foto mot öster. I fjärran syns Sonfjället.
På väg hem igen till Lofsdalen. Nära bron vid Strådalsvallen.

Det första man ska tänka på är att när det är plusgrader, is och slask nere i byn, så är det oftast 2 flera grader kallare och torrsnö uppe på kalfjället där flera av skidspåren går. Vill du inte lägga på klister under skidorna – vilket är både kladdigt och tidsödande – så rekommenderar jag dig att ta bilen till Hovärksvägens topp där spårcentralen är. Därifrån kan du välja flera tänkbara turer som alla ligger högt och kallt. Mer om det nedan.

Det är svårvallat runt nollan

Just runt noll och varmare så ändrar snön karaktär väldigt och det ställer höga krav på vallaren. Har du torrvalla för minusgrader under skidan kommer du att ha bra fäste så länge du befinner dig högt uppe i de kallare zonerna. Kommer du bara halvvägs ned för fjället så börjar det bli väldigt bakhalt. Du kan undvika dessa problem genom att använda vallningsfria skidor som har ett mönster för fäste infräst i spannet under skidan. Eller så lägger du ett tunt, tunt lager med klister i botten och täcker det med kallvalla t.ex. START MFW (0 ... -3). Då har du garderat dig så bra det går för snötemperaturer på båda sidor om nollan. Klicka på kartikonerna för att få en ungefärlig uppfattning om hur temperaturen skiljer sig mellan låg- och högterräng i Lofsdalen med omgivning.

Pilgrimsleden – en pärla!

Det är mycket trevligare att åka i kalla, torra spår och då finns ett tips jag kan ge dig. Det så kallade Pilgrimsspåret (klarblå linje på kartan nedan) drogs idag och det är en riktigt vacker tur som följer den urgamla pilgrimsleden mot Trondheim. Det är en lite längre tur så det kräver sin man eller kvinna om du ska dra på barnpulkor eller inte är van att åka långt.

Leden mellan Solgropen och Strådalsvallen leder fram till Pilgrimsleden. Det bästa är att parkera bilen vid Hovärkens spårcentral och åka leden mot Solgropen och vidare över hela fjället mot Strådalsvallen. Innan du kommer fram till vallen tar du av till höger när skylten säger Pilgrimsleden. Starta tidigt för det är en bra dagstur och glöm för allt i världen inte kameran!


Visa större karta

Kommentarer

1 comment posted
Lätt att glömma

Ja, det är lätt att glömma.... Att det är kallare uppe på höjderna. Men man måste försöka komma ihåg det. En dag som igår kan inte missas de där extra 200-400 metrarna över havet. Med kort säsong i år (tidig påsk) så kanske man själv hinner åka upp dit och ta en tur runt Sömlingshågna eller leden mot Solgropen och Strådalsvallen. De är Lofsdalens pärlor, Lofsdalens riktiga pärlor!!

Posted by elina on 2008, February 21 - 20:44