En färgernas dag i backen

Elina Backman. Foto: Elina Backman.
En färgernas dag i backen. Foto: Elina Backman.
En färgernas dag i backen. Foto: Elina Backman.
En färgernas dag i backen. Foto: Elina Backman.
En färgernas dag i backen. Foto: Elina Backman.
Nya Rossignol. Foto: Elina Backman.
Grader idag: 
-14

Idag var det min sista dag i Lofsdalen för den här gången. Så då passade jag på att åka i backen hela dagen. Klockan 09.00 stod jag i liftkön. Solen var på väg upp. Himlen ropar glödande och de vitklädda fjällen svarar – blålila, ljusviolett, gulrosa, isblått, eldorange och solrött. När man stannar och pustar så återhämtar sig inte bara kroppen. Färgprakten är anslående och man bli varm ända in i själen. Midvintern är de röda näsornas, frusna tårnas och temperamentsfulla färgernas tid.

Det är mer än full fart på Karins sportbod så ingen hade möjlighet att göra mig sällskap. Lite ensamt, men jag fick ju välja backar som jag själv ville... Jag tog också med mig kameran och fick några fina bilder.

Fina pister med nya Rossen
Pisterna är riktigt bra. Speciellt på morgontimmarna. Senare på dagen kan det dyka upp lite isfläckar här och var så det gäller att man har vassa kanter. På förmiddagen hade jag Rossignols storslalomskida som är ny för i år. Den var kanon! Jag älskar när det går fort under fötterna. Fartkänslan är underbar! Kanterna skulle kanske har varit aningens vassare. Jag litade inte riktigt på min förmåga att kontrollera isfläckarna när dök upp. I övrigt passade de mig perfekt.

Efter två timmar bet kylan tag i mig på riktigt, magen kurrade och jag åkte hem för lite värmande lunch. Te och rostade mackor med gravad lofssjööring på. Kan det bli bättre?

Eftermiddagen och sedan fläsklägg med rotmos
På eftermiddagen åkte jag upp igen och drog på mig mina favoritlagg, mina egna Fischer. Kommer inte ihåg vad de heter. Det är en junior WC racingskida som är några år gammal, men de är perfekta för mig. Kanterna var lite bättre än "Rossens" också så jag kunde trycka på ordentligt. När solen hade gått ner kände jag mig färdig för dagen. Med rosiga kinder, frusna händer och trötta ben återvände jag hem, mycket nöjd med dagen. I köket står mamma och lagar fläsklägg och rotmos. Så idag blev det mat för en riktig härjedaling!

Solen sken hela dagen och inte ett moln så långt ögat nådde. En mycket bra avslutning på min julvecka här hemma. Imorgon bär det av till Karlstad och Örebro för en vecka med bara curling. Ska bli riktigt roligt!

Vem vet när jag kommer hem igen. Förhoppningsvis någon gång under sportlovsveckorna. Jag hoppas att jag kan klämma in det i min kalender. Annars kommer jag hem till påsk. Tänker inte missa långfredagen på Trapper, speciellt inte när jag missar nyår :) Därför vill jag passa på att önska alla ett

Gott nytt år!

Posted by elina on mån, 2008-12-29 17:16